Módszerek

Egyéni konzultáció

Az egyéni konzultáció során az Ön által hozott témákat és problémákat tárjuk fel. Körbejárjuk a megküzdés lehetséges módjait és feltárjuk az ehhez szükséges belső vagy külső erőforrásokat. Az első alkalommal megbeszéljük a találkozásaink fókuszát, melyhez időnként visszatérünk majd, hogy lássuk, eredményes-e a folyamat.

Gyermekek esetében az első ülést megelőzi egy szülői konzultáció, mely segít abban, hogy a lehető legjobban átlássam a gyermek helyzetét és problémáját.

Az üléseket általában heti egyszeri gyakorisággal ajánlom, melynek hossza 50 perc.

Autogén tréning

Az autogén tréning (AT) egy relaxációs eljárás, melynek lényege, hogy rendszeresen végzett gyakorlatokkal és befelé figyeléssel segítsen létrehozni a testi-lelki ellazultságot, kiegyensúlyozottságot. Célja még, hogy a központi idegrendszer áthangolásával csökkentse a magas szorongásszintet, mely számos pszichés és pszichoszomatikus probléma gyökere. A gyakorlatok során átélt élményeket megbeszéljük, ami segít elmélyíteni az önismeretet és megérteni a tünetek hátterét.

Az autogén tréninget 12-15 alkalom alatt lehet elsajátítani és napi szintű gyakorlást igényel.

Komplex mozgásterápia

A komplex mozgásterápia (KMT) egy mozgáson alapuló fejlesztőeljárás, melynek célja, hogy segítsen a tanulási problémákkal, viselkedészavarokkal, figyelmi nehézségekkel küzdő gyerekeken. A módszer azon az elméleten alapszik, hogy a mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszer fejlődésével, így bizonyos mozgásformák gyakorlása serkenti az idegrendszer érését, ami ezáltal újraszerveződik és felülírja a deficiteket.

Legfőbb alkalmazási területei:

  • Tanulási nehézségek (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia)
  • Figyelemzavar
  • Térérzékelés zavara
  • Megkésett mozgásfejlődés
  • Megkésett beszédfejlődés, súlyos beszédhibák
  • Ügyetlen finommotorika
  • Bizonytalan kézdominancia
  • Egyensúlyzavarok
  • Szobatisztasággal kapcsolatos problémák
  • Beilleszkedési nehézségek, magatartászavar


A komplex mozgásterápia egy 1,5-2 órás felméréssel kezdődik, mely után összeállítom a személyre szabott feladatsort. Az első gyakorlatsor betanítása és az otthoni gyakorlás során szükség van a szülő jelenlétére is. A továbbiakban 4-5 hetente találkozunk, hogy a meglévő feladatokat a gyermek fejlődéséhez mértem módosítsam és az új feladatokat begyakoroltassam.

Gyásztanácsadás

A gyász az emberi élet megkerülhetetlen és fájdalmas része. Mindenkit érint, nem csak azt, aki a szerettét veszíti el, hanem azt is, aki a munkáját, az otthonát vagy például az állatát (és még hosszan folytathatnánk a sort). Gyermekként a biztonságot adó közeg elveszítését (ami lehet egy nagyszülő halála, a szülők válása vagy egy intézményváltás is) is sok esetben gyász követi, mely náluk inkább viselkedésváltozásban nyilvánul meg, így nehezebb felismerni, pedig rendkívül fontos, hogy ők se maradjanak magukra a gyászmunka nehéz, emberpróbáló időszakában.

Úgy vélem, hogy a gyász bizonyos formában mindig velünk marad, ezért nem lehet cél a történtek előtti élet visszaállítása.

Ehelyett segíthetek az elfogadásban és abban, hogy idővel újra békével és tartalommal teljen meg az élet.